www.fsfu.org.ua

Вівторок, 08 11th

Last updateвт., 22 трав. 2018 12pm

    EnglishFrenchGermanItalianPolishRussianUkrainian

Flagman Кубок України з ловлі хижої риби спінінгом з берега на озерах біля Диканьки

 

Спортивних водойм в Україні, які здатні прийняти всеукраїнські змагання з риболовного спорту взагалі та зі спінінгової ловлі зокрема, не так вже й багато. І справа не лише в обов’язковій наявності великої кількості риби. Берегова лінія має вмістити всіх учасників турніру і відповідати певним вимогам щодо зручності та безпеки лову. Всім необхідним параметрам відповідають Горбатівські ставки, які розташовані поблизу уславленої Гоголем Диканьки. Саме в цій місцевості народився, ріс та всотував у себе народні страшилки та оповіді про міфічних героїв майбутній письменник. Забігаючи наперед, скажемо, що батьківщині Миколи Васильовича дійсно притаманна особлива атмосфера, яка, скоріше за все, вплинула на перебіг змагань. Мабуть, цим і можна пояснити кілька дивних, цікавих, навіть кумедних випадків, що сталися безпосередньо в турах та між ними. Втім, про це згодом.

29 вересня на полтавську землю з’їхались 44 учасники з 11 областей України, включаючи місто Київ. Таке представлення регіонів країни не можна назвати повним, адже спінінгові турніри, як правило, збирають принаймні вдвічі більше областей та їх представників. Далися взнаки особливості регламенту Кубку України, згідно з яким змагання проводяться лише в особистому заліку. Тобто кожен – за себе. А спортсмени звикли до командних баталій. Друга причина, на мій погляд, полягає, в людському факторі: у когось обставини, у когось банальна нестача коштів… Та як би там не було, КУ має велике значення для тих, хто претендує на високі місця у загальноукраїнському рейтингу та участь у відборах до збірної України. Саме за підсумками двох етапів Чемпіонату України та Кубку України визначається 15 спортсменів, серед яких будуть проведені відбори до команди, яка буде захищати честь країни на Чемпіонаті Світу з берегового спінінгу 2018.

Тренування і 14-кілограмовий товстолобик

Після реєстрації учасники змагань розійшлися по секторах на тренування – важливий етап, який дозволяє підібрати ключики до мешканців водойми: розібратися з глибинами та знайти місця зосередження хижої риби, визначити, на які приманки та типи оснасток вона краще відгукується. Знання, отримані під час тренування, допомагають впевнено ловити в турах і швидко реагувати на зміни в характері поведінки хижаків. Впродовж першої години риболовлі стало зрозумілим, що змагання будуть непростими. Риби або мало, або вона в силу якихось причин відмовляється реагувати на найефективніші приманки та проводки. В такій ситуації, як правило, перемагає той, хто дійсно вміє ловити, добре знається на поведінці хижої риби та має багатий спортивний досвід. Адже відсутність клювань впродовж тривалого часу психологічно може витримати не кожен. Як показує практика, частіше характер демонструють загартовані в реальних протиборствах учасники. «В ставок недавно запустили щуку, – розповідає Володимир Панасюк, адміністратор бази «Біля Диканьки», де розмістилися учасники турніру. – Але не вся прижилася. Як пояснили іхтіологи, причина в тому, що зарибок вирощений в глибокій водоймі, в якій температура води значно нижча, ніж в наших ставках. Тут мілко, тому вода тепла, і частина щуки загинула, не змогла акліматизуватись. Історія неприємна. Та в ставках достатньо хижаків. На попередніх змаганнях хлопці піймали чималого сома. Були щуки по чотири кілограми. Так що будемо сподіватись на трофеї і на те, що завтра риба все ж таки активізується». В ході тренування над ставками пронеслась чутка про те, що хтось в зоні «А» витягнув товстолобика на 14 кг. «Щасливчиком» виявився Дмитро Бойко: «Так, дійсно, неочікувано піймав монстра, який за правилами змагань в залік не йде, адже ловити треба лише хижаків, – розповідає Дмитро член Чернігівської федерації, мешканець міста Сум. – Та це ще не так важливо. Він же міг зламати мій спінінг. Я б лишився без знаряддя лову. Але, слава Богу, все обійшлось невеликим переляком». Так, подумалось мені, ось і перші витівки нечистої сили, про яку писав Гоголь. Не інакше, як знахар Пацюк з повісті «Ніч перед Різдвом» постарався. Добре що без наслідків для снастей та спортсмена.

Перший тур або, Хто поцілував Яшу?

Ранком наступного дня осінь, наче підступна Солоха, дала про себе знати подихом зими. Трава по берегах покрилась інеєм. Небо затягнули темні хмари, тому перед самим стартом о сьомій ранку було ще сіро. «Прогноз клювання на сьогодні дуже простий, – говорить Юрій Діденко з Чернігова. – Скоріше за все риба закриє рот. Особливо окунь, який, напевне, впав в заціпеніння внаслідок морозу. Щука, скоріше за все, теж буде неактивною. А якщо її тут мало, то зловити зубату буде завданням непростим. Та втім, побачимо». Слова свого суперника підтвердив представник Черкащини Костянтин Білошицький. «Особисто я планую ловити окуня і щуку, – відкриває далі свої плани Костя. – Розумію, що така тактика навряд чи стане виграшною, але не хочу ризикувати і упиратися в ловлю одного виду риби». Більшість спортсменів теж вирішили використовувати два спінінги оснащені на щуку та окуня. Були й такі, що зосередилися лише на ловлі плямистої. Серед них – представник Харківської федерації, відомий спортсмен Максим Нестерцов, чинний Чемпіон України Андрій Чепкасов, призер останнього етапу Чемпіонату України Артем Некряч та багато інших.

Старт, і в воду полетіли приманки всіх кольорів, серед яких переважали відтінки зеленого та фіолетового. В діло йшли в основному віброхвости і твістери. Не оминали уваги спортсменів блешні-коливалки, які дозволяли пробити дальні дистанції та воблери, переважно міноу в кислотних та натуральних кольорах. Три старти першого туру пройшли досить рівно. В зонах «В» та «С», які знаходились на протилежних берегах одного озера, учасники ловили окунів та щук. На жаль, трофеїв не було. Однак Юрію Мироненко (представник Полтавської ОФРСУ) вдалося піймати двох непоганих щук загальною вагою 3092 г, що за підсумками першого туру дозволило йому посісти перше місце в зоні «С». За ним опинилися Андрій Чепкасов (Суми) та Олексій Лисиця (Харків) з вагою 2666 г та 2036 г відповідно.

Лідером зони «В» став Віктор Грузденко (Херсонська ОФРСУ) з п’ятьма рибами вагою 2263 г. Друге та третє місця посіли Дмитро Бойко (1613 г) та член Харківської федерації Борис Костенко (1228 г). В зоні «А», яка знаходилась на верхньому ставку, справи йшли значно гірше. Тому Роману Негруцу (Херсонська ОФРСУ) було достатньо піймати 1681 г, щоб стати лідером. Андрій Павлюк (1448 г) з Києва та полтавчанин Михайло Запара (1211 г) увійшли в трійку лідерів, посівши відповідно 2 та 3 місця в «зоні смерті», як її прозвали самі спортсмени за малу кількість риби та її небажання клювати. Однак найбільше нулів, як і найбільшу рибу, принесла зона «С». Ось такі дивні підсумки першого туру. «Особисто я цілком задоволений результатом. Вдалося піймати п’ять риб. Так що в п’ятірку по зоні «В» я потрапляю. Далі побачимо», – підсумував Володимир Воротняк (Федерація Риболовного Спорту міста Києва).

Це ще не всі пригоди початку змагань. «Ходімо з нами, – запросив мене один зі спортсменів. – Треба сфотографувати історичний момент: зараз мій товариш буде цілувати козла. Він програв парі: хто зловить менше риби, той цілує Яшу». Не буду називати імена цих азартних хлопців. Кому цікаво, можуть побачити «гарячий» поцілунок на одній з фотографій, доступних для скачування за посиланням внизу статті.

Чотири судаки + щука + окунь = 8 кг живої ваги

Другий тур розпочався о 14:30, перша година якого практично нічим не відзначилась. Зате після другого старту Андрій Павлюк, який згідно жеребкуванню ловив у зоні «С», розловився доволі крупним судаком. Не пройшло й 10 хвилин, як на березі опиняється ще один ікластий красень вагою понад 2 кг. Кілька закидів тієї ж приманки і Андрій заводить в підсак судака майже на півтора кілограми. Третій старт ознаменувався пійманням ще одного судака. Суперники почали жартома пропонувати Павлюку продати щасливе місце. Та киянин, здавалось, піймав гоголівську русалку за хвіст і не збирався покидати щасливий 7 сектор ні за які гроші. І не дарма. Дуже скоро у залік Павлюка пішли щука та окунь. Як пояснити таку стабільність в уловах? «Думаю, мені просто пощастило підібрати правильну проводку, – розповідає Андрій. І коли вдається повторити її у всіх тонкощах, риба відгукувалась. Приманка стандартна. Такими ж поруч ловили мої суперники». Отож А. Павлюк, висловлюючись на спортивному сленгу – «порвав зону» і став її беззаперечним лідером з уловом 8073 г. З таким результатом він відірвався від показника Сергія Одаренка (Сумська ОФРСУ), який піймав 2560 г і посів 2 місце. На третьому – Павло Черноморець з Одеси, який витягнув щуку вагою 2560 г. «Зона смерті» відзначилась п’ятьма нулями. Тим не менше лідер другого туру в зоні «А» сумчанин Сергій Каялов піймав три хвости загальною вагою 1648 г. За ним: Володимир Воротняк (1067 г) та представник Чернівецької ОФРСУ Валерій Лупуляк – 653 г. Цікавий двобій розгорнувся між харків’янами Максимом Нестерцовим та Тимуром Біланом в зоні «В». Максим «влупив» дві щуки, які заважили понад 2 та 3 кг. Потім доловився невеликим «шнурком». Після фінального гудка результат Нестерцова – 5591 г. Тимур поставив на темпову ловлю і піймав 5 хвостів загальною вагою 3563 г. Серед заведених до підсаки риб був приємний бонус – кілограмовий судак. В підсумку – на першому місці в зоні М. Нестерцов, на другому – Т. Білан. Третє – за представником Сумської федерації Олексієм Бореєм, який піймав двох зубатих загальною вагою 2295 г.

Не зарахований бігфиш чи витівки Басаврюка?

Наступного дня, 1 жовтня, розпочався третій, заключний тур Flagman Кубку України з ловлі хижої риби спінінгом з берега. По закінченню першого старту стало зрозуміло, що клювання стали ще рідшими, а риба все меншою. Вичікуючи, коли хтось зі спортсменів піймає рибу, щоб зафіксувати це на камеру, я стояв на вимостці в зоні «С». Раптом посеред озера доволі крупна щука зробила свічку. Потім ще одну. Зірвавшись з місця, я поспішив в крайні сектори. Яким же було здивування, коли я побачив, як Кирило Погостинський (Черкаська ОФРСУ) вимотував жилку котушкою, а потім кинув спінінг і почав тягнути шнур руками. Велика щука, як потім з’ясувалось, за 3 кг зробила ще пару свічок і нарешті підкорилася спортсмену. На березі опинилась зубата красуня, яка потрапила в петлю з волосіні. Яким чином так сталося невідомо. По найбільш імовірній версії риба потрапила в пастку обірваного напередодні шнура, який Кирило випадково зачепив своєю приманкою. Чому плямиста бабуся не зуміла втекти, відомо лише міфічному Басаврюку з повісті Гоголя «Вечір проти Івана Купала». Рибу Погостинському не зарахували, оскільки піймав він її не приманкою. Рішення суддів спортсмен не опротестував, бо й сам достеменно не зрозумів, що трапилось.

Тим часом в зоні «А» цілковиту перевагу захопив полтавчанин Олег Мацко (2098 г), за ним киянин Артем Некряч (1226 г) та Павло Черноморець (526 г). В зоні «В» по закінченні третього туру лідером став Кирило Лопатін (1975 г) з Чернігівської федерації, друге місце посів полтавчанин Микола Бесхмельніцин (1066 г), третє – житомирянин Сергій Бобошко (996 г). В зоні «С» впродовж третього туру переміг Сергій Гречко з Житомира (2493 г). Для цього йому було достатньо піймати лише одну щуку. Другим став Володимир Воротняк з вагою пійманої риби 1180 г. На третьому місці – Костянтин Баринов з Полтави (1019 г). На жаль, Андрій Павлюк, який показав справжній клас вчора і був в числі лідерів змагання, в останньому турі не зміг зважити ні одної навіть дрібної рибки. Тим більше прикро, що на останній хвилині останнього старту Андрій заробив потужне клювання. Приємній бонус у вигляді немаленької щуки сів на гачок. Але спортсмен не встиг дотягнути рибу до підсаки, оскільки пролунав фінальний гудок! Впродовж туру прикрі сходи переслідували багатьох спортсменів. В тому числі Максима Нестерцова, лідера попереднього туру в зоні «В».

Переможці та перша п’ятнадцятка рейтингу

Так завершився турнір, в якому учасники змагались за Кубок України. Хто ним став було невідомо до оголошення результатів під час церемонії нагородження. Нарешті спортсмени вишикувались, щоб стати свідками однієї з головних подій у риболовному спорті. Та спочатку головний суддя Олександр Шевченко нагородив спортсменів, які стали переможцями двох етапів Чемпіонату України в особистому і командному заліках. Нарешті медалі і кубки, які мали б бути вручені ще в липні, знайшли своїх героїв!

Після цього були оголошені переможці нинішнього турніру:

3 місце – Павло Черноморець (Одеса);

2 місце – Олег Мацко (Полтава);

1 місце – Володимир Воротняк (Київ).

Змагання визначили не лише призерів. За їх результатами та підсумками двох етапів Flagman Чемпіонату України з ловлі хижої риби спінінгом з берега стали відомі імена 15 спортсменів, які візьмуть участь у відборах до збірної України і будуть захищати честь нашої держави на Чемпіонаті Світу наступного року. Отже, починаючи з п’ятнадцятого місця в рейтингу:

15. Бесхмельніцин Микола,

14. Ігор Павлов,

13. Микола Ким,

12. Сергій Гречко,

11. Тимур Білан,

10. Руслан Діденко,

9. Володимир Воротняк,

8. Андрій Павлюк,

7. Сергій Бобошко,

6. Олег Мацко,

5. Юрій Мироненко,

4. Артем Шейко,

3. Сергій Одаренко,

2. Павло Черноморець,

1. Андрій Чепкасов.

Лишилося тільки сказати, що суддівську бригаду – Максим Аманов, Ельдар Шабанов (зона «А»); Павло та Ілона Юрки (зона «В»); Володимир Максимович, Богдан Кравченко (зона «С») – очолював суддя національної категорії Олександр Шевченко. Титульним спонсором виступила компанія Flagman – лідер по виробництву та продажу риболовних та туристичних товарів в Україні. Головний спонсор змагань – ТМ Azura, яка випускає все необхідне для успішної ловлі хижої риби.

Интерв’ю з володарем Кубку України

Олександр Бурма (О.Б.): Для початку дозволь привітати тебе з перемогою! Насамперед розкажи, будь ласка, про особливості Кубку України, в чому його відмінності від Чемпіонату України?

Володимир Воротняк (В.В.): І Чемпіонат, і Кубок однакові по своєму значенню всеукраїнські змагання, за підсумками яких визначається рейтинг спортсменів. Єдина різниця в тому, що майстрів спорту отримують ті, хто зайняв 1 та 2 місця в Чемпіонаті, а в Кубку – лише переможець. Крім того, Кубок проходить лише в особистому заліку.

О.Б.: Як думаєш, чим викликане таке в’яле клювання?

В.В.: Відсутністю риби, звичайно. Немає риби, то клювати нікому.

О.Б.: Розкажи коротко про те, як пройшли змагання? І декілька слів про тактику, яку ти застосовував.

В.В.: Перш за все я дізнався про характер поведінки риби, визначив з якою інтенсивністю вона ловиться. Якщо спортсмени починають тягати рибу в перші 10-15 хвилин, то все добре. Вже є розуміння, скільки потрібно ловити, щоб бути якомога вище в турнірній таблиці. В 1 турі я був в зоні «В». Впродовж першої години рибка покльовувала. В другому старті не встиг дотягнути щуку до фінального гудка. Впродовж третього старту піймав щуку й окуня. В результаті посів 5 місце в зоні, хоча могло бути й краще. У другому турі потрапив в мертву зону «А». Тим не менше, відразу піймав дві щуки. Потім наприкінці туру – ще одну. Ці рибки принесли мені 2 місце. В третьому турі я точно знав, що робити, щоб спіймати рибу. В підсумку два окуня і щука – друге місце в зоні «С». В підсумку 5 і 2, 2 місця в трьох турах забезпечили мені перемогу в турнірі.

О.Б.: Які висновки ти зробив для себе після участі в КУ?

В.В.: Не потрібно стояти на місці. Потрібно більше переміщатись, чим частіше закидати приманку, ловить по площам. Той, хто «прилипав» до сектору, нічого не досяг.

О.Б.: Дякую, вітаю з перемогою ще раз! Хай щастить!

Репортаж вів Сашко Бурма.

Більше фото https://fex.net/#!326691001083

Ви тут: Головна Новини Flagman Кубок України з ловлі хижої риби спінінгом з берега на озерах біля Диканьки